Bal; glikoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden oluşmaktadır. Ayrıca B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bu yüzden bal güçlü antiseptiktir ve antibakteriyel özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde birçok hastalığı iyileştirir,hastalıklardan korur.

Bal ayrıca bakteri barındırmadığı için doğal antibiyotik özelliği taşır, çok güçlü bir antioksidandır. Bu özelliğinden dolayı serbest radikallerle etkili mücadele eder. Mikropların kırılmasını sağlar. Balın yaraları çabuk iyileştirmesini sağladığı bilinmektedir. Öksürüğe, uykusuzluğa, astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelir. Vücut içerisinde ve deride meydana gelen enfeksiyonları kolaylıkla ortadan kaldırabilir. 

Kan yapıcı özelliği ile bilinen ve yüksek oranda kalsiyum içeren pekmezin faydaları neler peki ?

Vücut direncini arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihap söktürür, karaciğerleri temizler, kan basıncını dengeler, öksürüğü keser, hastaysanız iyileşme sürecini hızlandırır, enerji sağlar, demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır açısından zengin olmasından dolayı kemikleri korur, mide ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.

Tüm organik bal ve pekmez çeşitlerine www.ballipinarmagaza.com ile kolayca ulaşabilirsiniz.