Ekmek


Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)


Ekmek Çeşitleri

Ekmek, insan sağlığı için en temel gıdalardan birisidir. Buğday unu, mısır unu, çavdar unu, arpa unu gibi farklı un çeşitleri ile maya, tuz ve suyun belli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen ekmeğin oldukça fazla çeşidi vardır. Yapımı aşamasında kullanılan un çeşidine ve hazırlanışına göre ekmek çeşitleri zenginlik kazanır. Bu sayede her damak zevkine uygun alternatifler ortaya çıkmış olur.
Ekmek, karbonhidrat ve protein kaynağıdır. Özellikle tahıla bağlı beslenmenin yaygın olduğu ülkemizde beslenme açısından ekmek hayati öneme sahiptir. Ülkemizde insanlar gündelik hayatlarında tükettikleri enerjinin yüzde altmış altısını tahıllardan karşılamakta, bunun da yüzde elli altısı ekmekten karşılanmaktadır. Verilere göre günde kişi başı 450 gr ekmek tüketimi olmaktadır. Bütün bunlar düşünüldüğünde dahi ekmeğin hayatımızda nasıl bir yer edindiği daha rahat anlaşılır.
Ekmek tarifinde dört temel malzeme bulunur ve bunların her birisinin belli oranlarda bir araya gelmesi gerekir. En temel malzeme undur. Un, temizlenmiş ve tavlanmış tahılın öğütülmesiyle elde edilen, yarı işlenmiş bir gıda malzemesidir. Unun kalitesi aynı zamanda ekmeğin kalitesini etkiler. Un kalitesi genellikle unun ve hamurun ölçülebilir özellikteki fiziksel ve kimyasal özellikleriyle tahmin edilir. Her un aynı kalitede olmaz ve 1. kalite un arayışında olanların değerlendirmeleri unun rengine, protein miktarına, protein kalitesine, uniformitesine, su tutma kapasitesine, yoğurma ve fermantasyon toleransına, hamurun gaz meydana getirme kabiliyetine, glütenin gaz tutma kapasitesine göre olur.
Ekmek yapımında kullanılan unlar öğütme işleminden hemen sonra kullanılmazlar. Yaz aylarında en az iki hafta, kış aylarında ise en az üç hafta dinlendirilerek olgunlaşmaları beklenir. Dinlendirme sonunu un, oksidasyona uğrar ve bunun sonucunda rengi ağarır, işlenebilirliği kolaylaşır ve mayalanma kabiliyeti artar. Daha kaliteli ve daha verimli ekmek elde etmeye uygun hale gelir.
Hamurun bir diğer bileşeni olan su, hamura arzu edilen akışkan yapının kazandırılmasını sağlar. Mayalanmayı temin eder ve son ürün kalitesi üzerinde etkili olur. Fakat her su ile aynı lezzet ve kıvam tutturulamaz. En ideali orta sertlikte su kullanmaktır.
Tuz ise genel anlamda sodyum ve klor elementlerinden ibaret beyaz kristal bir madde olup ekmeğe sadece tat vermez, aynı zamanda hamurun yapısında düzenler. Maya ise ekmeğin en eski bileşenlerinden birisidir. İlk mayalı ekmeğin MÖ 1800 yıllarında Eski Mısır’da yapıldığı biliniyor. Mayalanma başta ekmek olmak üzere çeşitli fırın ürünlerinin üretiminde, hamurda hacim artışı ve karbondioksitin varlığı ile ortaya çıkıyor. Maya faaliyetinin en verimli olduğu sıcaklık 30 ila 36 derece arasında olmaktadır.
Bütün bu detaylar ekmek yapımında önemli parçalar olmakla birlikte her birinin kalitesi, oranı, bekletme süresi, pişirme detayları ortaya çıkacak lezzeti etkiler. 1. sınıf ürünler geliştirmeyi prensip edinen firmamız siz değerli müşterilerimiz için her zaman en lezzetli, en kaliteli ve en sağlıklı ekmek çeşitlerini tercihe sunmaktadır.

Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Ekmek Çeşitleri

Ekmek, toplumumuzda daha çok doyuruculuğu ile öne çıkan bir besindir. Hatta ekmek yemeden doymadığımızı düşünürüz. Anadolu’nun çoğu yerinde “yemek yemek” tabiri yerine “ekmek yemek” tabiri dahi kullanılır. Eğer doğru ekmek, uygun miktarda tüketilirse insan sağlığı için oldukça faydalıdır.
Ekmeğin vücuda en temel faydası, kan şekerini dengelemesidir. İkinci faydası ise sinir sistemi için çok gerekli olan vitaminlerin alınmasına katkıda bulunmasıdır. Buğdayın doğal yapısı gereği pek çok vitamin, mineral, posa içinde bulunur. Kanser, diyabet, şişmanlık ve diğer kronik rahatsızlıklara karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bazılarında lif oranı oldukça yüksek olduğu için bağırsakların düzgün çalışmasında ve buna bağlı olarak bağırsak kanserinin önlenmesinde etkili olmaktadır. Besin değerinin yüksek olması sayesinde özellikle çocukların gelişmesinde, öğrenme ve algılama becerilerinin artmasında içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki lifler kişiye daha uzun süre tok hissi vererek etkili ve dengeli beslenme imkânı sağlamaktadır. Elbette ekmeğin bütün bu faydaları içeriğine ve kalitesine göre değişir. Doğal ve sağlıklı ekmek, glüten rahatsızlığı olan kişiler dışında herkes için verimli sonuçlar doğurur.
Firmamız uzun yıllardır her gün en kaliteli ekmek çeşitlerini sizler için üretmekte, uygun fiyat avantajlarıyla satışa açmaktadır. Ürünlerimizin fiyatı her zaman kalitesi ile odaklı olup önceliğimiz sağlıklı ve lezzetli ekmek çeşitlerine ulaşmanızdır. Bunun için ürünlerimizde tamamen doğal yetiştirilmiş tahıllarımızı kullanıyor, bölgemizin en verimli topraklarından elde edilen tahıllarımızı özenle öğütüp dinlendiriyor, hamur için hazır hale getiriyoruz.
Hassasiyetimiz sadece unda değil, diğer bileşenlerde de devam ediyor. Suyumuzun en ideal sertlikte olmasını, kullandığımız mayanın tamamen doğal yollarla elde edilmesini önceliyoruz. Kendi özel tarifimizle hazırladığımız ürünlerimiz sayesinde sağlıklı ve lezzetli beslenmenizde yardımcı oluyoruz.

Taze Ekmeğe Ulaşmanın En Kolay Yolu

Asırlardır insanların en temel gıdalarından birisi olan ekmeği dünyanın tescilli gastronomi şehirlerinden birisi olan Afyonkarahisar’da üreterek ülkemizin dört bir tarafına ulaştırıyoruz. Kolayca sipariş verebileceğiniz web sitemiz üzerinden her nerede olursanız olun ihtiyacınız olan ekmeği temininize yardımcı oluyoruz.
Farklı damak zevklerine hitap edebilmek adına ekmek siparişi seçeneklerimizi oldukça arttırmış bulunuyoruz. Haşhaşlı mercimekli bükme, ciabatta ekmeği, ekşi mayalı köy ekmeği, haşhaşlı pide gibi çeşitlerimizi rahatlıkla tercih edebilir, sipariş verebilirsiniz.
Ürünlerimizin her biri diğerinden özeldir. Özellikle de ekşi mayalı köy ekmeğimiz Afyonkarahisar’ın patenti alınmış, yöresel lezzetlerinden birisidir. İlimizin patatesiyle zenginleştirilen hamuru, ekşi mayalı köy ekmeğimize farklı bir lezzet kazandırır. Taş mahalle fırınında, odun ateşinde pişirilerek elde edilir. Hiçbir katkı maddesi bulunmamakta, poşetli ve streçli olarak satışa sunulmaktadır. Buzdolabında 15 gün, derin dondurucuda 6 aya kadar taptaze kalabilme özelliği ile uzun süre damaklarınızda tat bırakacak zenginliktedir.
Kolay ödeme seçenekleri ve güvenli alışveriş ayrıcalıkları ile satın al kolaylığı sunduğumuz ekmeklerimizi özel ambalajlarında, tazeliklerini koruyarak kısa sürede adreslerinize ulaştırıyoruz. En doğal malzemelerden, en doğal tariflerle ve özenle hazırlanan ekmek çeşitlerimizi sizlerin güvenle tüketebileceğiz zenginlikte sofralarınıza ulaştırıyor, faydalarından en iyi şekilde istifade etmenizi amaçlıyoruz.Göster