Sucuk


%10
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)


Afyon Sucuğu

Sucuk, başta Balkanlar, Orta Doğu ve Orta Asya olmak üzere dünyanın pek çok yerinde tüketilen bir besindir. Şişirilip kurutulmuş bağırsak içine baharatlı et kıyması doldurularak yapılan, bir fermente et türüdür. Uzun bir raf ömrüne sahip olması ile rahatlıkla tüketilip muhafaza edilebilir. Tamamıyla büyükbaş hayvanlardan, özellikle de dana eti ile yapılan sucuklar çok daha lezzetli olmaktadır. Buna karşın daha ekonomik olması hasebiyle diğer hayvan türlerinin etlerinden yapılan sucuklar da olabilir.
Sucuğun yapımında sakatat bulunmaz ve bu haliyle Orta Asya’dan bu yana, uzun yıllardır yapılmaktadır. Hatta Kazakistan, Kırgızistan gibi bölgelerde at eti kullanılarak da yapılan sucuklara rastlamak mümkündür.
Sucuk, yağ ve tuz içerir. Ayrıca kimyon, sumak, kırımızı biber gibi çeşitli baharatlar ve sarımsak da içermektedir. Sucuğun yolculuğu eski zamanlarda etin muhafazasının zor olmasından kaynaklı başlamış, tarlalarda çalışan işçiler eti tuzlayıp bağırsağa sararak daha iyi ve daha uzun süre muhafaza edebildiklerini fark etmişlerdir.
Bütün et ürünlerinde olduğu gibi sucukta da kalite çok önemlidir. Bu yüzden sucuk tercih ederken her zaman önceliği kaliteye, sağlığa vermeniz gerekir. 1. kalite sucuğu anlamak için ise bazı noktalara dikkat edilmelidir. İyi, kaliteli ve temiz bir sucuğun içerisinde öncelikle dana eti olmalıdır. Özellikle daha ekonomik olsun diyerek kalitesine güvenilmeyen sucuklardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü her şeyden önce içinde ne olduğunu bilmeniz gerekir. Etin bir piyasa fiyatı vardır ve bu, endüstriyel maliyet de dahil edildiğinde ortalama bir sucuk fiyatı çıkar. Bunun altına, özellikle de çok altında bir fiyata sucuk satılmaya çalışılıyorsa mutlaka aklınızda soru işaretleri oluşmalıdır.
İyi sucuğun esası, iyi ettir. Etin elde edildiği hayvanın sağlığı, beslenme koşulları, yaşı, cinsi gibi bütün detaylar doğrudan etin lezzetine etki eder. İyi bir sucuğun içinde yağ da bulunur ve yağın oranı üçte bir olmalıdır. Daha sonra da lezzetini renklendirmek için sarımsak, kırmızı biber, sumak gibi detaylar yer alır. Elbette çeşnisi ne kadar iyi olursa sucuğun lezzeti de ona göre olur. Mevsiminde yapılan, kaliteli, taze çeşniler sucuğun kalitesinde belirleyici olur.

Kaliteli ve Lezzetli Sucuk Çeşitleri

Sucuktan alınacak lezzet kalitesi ile doğru orantılıdır. 1. sınıf ürünler özel olarak hazırlanır. Her detayında hassasiyet vardır. Bağırsağa veya tülbentte basılıp kurutulduktan sonra sucuk, dokusu sert, kokusu dengeli, rengi hafif kahveye çalan kırımızı olmalıdır. Piştiğinde ise yağdan ufacık kalmamış ve dişe dokunduğunda gövdeli bir hal almalıdır. Kıvamı ne az ne çok pişmiş, ağızda hemen dağılmamalı ve baharatlı et tadını daha ilk lokmada vermelidir. Yumuşak ve çatalı dokunduğunuzda dağılan bir sucuk, etten ziyade başka maddelerle doldurulmuş, muhtemelen gıda maddesi içermektedir.
Sucuk, çok farklı şekillerde tüketilebilen bir lezzettir. Ülkemizde özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olarak dikkat çeken sucuklar kahvaltılarda sade halde kızartılarak tüketilebilir. Yumurtalı sucuk formunda tüketilebilir. Sabah kahvaltısı başta olmak üzere bütün öğünlerde kolaylıkla yenilebilir.
Yine kuru fasulye içinde kullanılan sucuk çok daha lezzetli bir hal alır. Fasulyenin lezzeti ile sucuğun lezzeti birleştiğinde ortaya çok daha leziz sonuçlar çıkar. Ayrıca ızgara, mangal yapımında da ülkemizde çok tercih edilmektedir. Kaliteli bir sucuğun mangalda alacağı lezzet baharatın etkisiyle çok daha farklı bir deneyim olabilir. Mangalda sucuk için illa ki yazı beklemenize gerek yok. Karda sucuk mangal da eşsiz bir deneyim olabilir.
Dolayısıyla sucuk siparişi vermek ve sucuk yemek için herhangi bir zaman, mekân, öğün sınırı yoktur. Canınız istediğinde yiyebilirsiniz. Hazırlaması kolay ve hızlı olduğu için kısa sürede sofranızı kurabilir, köfte ekmek dahil onlarca farklı şekilde tüketebilirsiniz.
Bütün bu tüketimlerinizde alacağınız lezzetin yüksek olması için öncelikle kaliteli bir sucuğa sahip olmanız gerekir. Firmamız kaliteli ve uygun fiyat ayrıcalıklı sucukları Afyonkarahisar’dan sizlere ulaştırmaktadır.

Kolay Sucuk Siparişi Vermenin Adresi

Ülkemizde sucuk söz konusu olduğu zaman ilk akla gelen yer Afyonkarahisar’dır. İlimiz dünyanın markalı gastronomi merkezlerinden birisi olup çok çeşitli lezzetler buradan çıkıp hem ülkemizin dört bir yanına hem de dünyanın başka ülkelerine ulaşmaktadır. Bu alanda Afyon Sucuğu artık başlı başına bir marka olmayı başarmış ve aranan ürün haline gelmiştir.
Afyon Sucuğunu diğerlerinden ayıran en temel özellik baharat yoğunluğunun daha az olmasıdır. Bu sayede etin kalitesi ve lezzeti daha belirgin olmaktadır. Yine bölgemizde yetiştirilen hayvanların beslenme şartları ve yetiştikleri iklim de doğrudan etin lezzetine yansımaktadır.
Firmamız sipariş vererek sahip olabileceğiniz sucuk çeşitlerinde sürecin başından sonuna kadar hassasiyet gösterir. En sağlıklı, en kaliteli hayvanlarımızdan elde edilen etlerimiz özenle hazırlanır, beklemesi gereken süre kadar bekletilir ve en modern imkanlara sahip tesisimizde güvenle tüketime hazır hale getirilir. Tarafınıza da en kısa sürede gerekli önlemler alınmış, sıcaktan, soğuktan etkilenmelerine fırsat verilmeden ulaştırılır. Güvenle sofralarınızda yer alması sağlanır.
Tercihinize sunulan ve güvenle satın al yapabileceğiniz sucuklarımızda dana eti ve yağı, nitritli tuz, kimyon, acı ve tatlı toz biber, karabiber, toz şeker, çemen, zencefil, yenibahar, tarçın, sarımsak yer almaktadır. Yağ oranlarımız en fazla yüzde 35 seviyesindedir. Uygun şartlarda muhafaza ettiğiniz sürece uzun süre saklayabilir, güvenli biçimde tüketmeye devam edebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte güvenle tüketebilirsiniz.Göster