Yumurta


Alışveriş sepetiniz boş!Yumurta

Yumurta, başta kahvaltı sofraları olmak üzere sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmaz besinlerinden birisidir. Aynı zamanda en çok tüketilen hayvansal gıdadır. Yüksek besin değeri ve protein içeriği ile doğru tüketilmesi halinde sayısız faydası vardır. Fakat faydalarından yararlanmak ve vücudumuzun gerekli esinleri alabilmesi için doğru yumurta tercihinde bulunmak gerekir. Uzmanlar sağlıklı bir yumurtanın daha tavuğun beslenmesinden ve yaşam koşullarından itibaren dikkat edilmesi gerektiğin savunuyorlar. Beslenmesinde ve yetiştirilmesi sırasında kimyasalla teması olmayan tavuklardan elde edilen organik yumurtalar alerji sorunu olmayan herkes tarafından düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.
Organik yumurta veya gezen tavuk yumurtası adını verdiğimiz yumurta, hiçbir kimyasalla temas etmemiş, sadece doğal yemle ve otla beslenmiş tavuklardan temin edilir. Bir yumurtanın doğal olması için bazı standartlara bakılır. Mesela tavuğun beslendiği yemin ya da otların hiçbir şekilde sentetik, GDO’lu, ilaçlanmış ya da gübrelenmiş olmaması gerekir. Verilen yemlerde de organik sertifikasının bulunması gerekir.
Tavuklara hormon, antibiyotik ya da başka herhangi bir ilacın enjekte edilmemiş olması gerekir. Tavukların yetiştirildiği alanda en az üç yıldır kimyasal veya sentetik gübreleme yapılmamış olmalıdır. Tavuk çiftliğinin, tavukların yetiştirildiği ortamın sanayi bölgelerinde bulunmaması icap eder. Bütün bu şartların sağlanması ile yumurtanın insanlarda alerjiye, hormonal dengesizliklere, kansere, yol açabilecek herhangi bir kimyasalın bulaşma ihtimalinin sıfırlandığı kabul edilir. Dolayısıyla doğal yumurtalar, sağlıklı tavukların sağlıklı yumurtaları olarak tüketicilere ulaşır. Bütün bu şartları sağlamak ve gezen tavuk yumurtası üretmek maliyetli olduğu için fiyat olarak normal yumurtalardan biraz daha pahalıdırlar.

Kaliteli ve Güvenli Yumurtanın Faydaları

Kaliteli ve sağlıklı 1. kalite yumurtanın insan vücuduna sağladığı faydalar oldukça fazladır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
·       Kaliteli ve doğal yumurta kalp ve damar sağlığını korur. Yumurtanın içinde yüksek oranda yağ yer alır. Bu yağ, kandaki iyi kolesterolün artmasını sağlar. Vücutta yer alan iyi kolesterol başta damar sistemi olmak üzere kalbin daha sağlıklı ve daha güçlü olmasına yardımcı olur.
·       Yumurta kemikleri güçlendirir. Son derece besleyici özelliği ile öne çıkan yumurta, düzenli olarak tüketildiği taktirde insan vücudunda kemiklerin güçlenmesine büyük katkı sağlar. Bu yönüyle büyümeyi hızlandırır ve ilerleyen yaşlarda kemik erimesi riskinin azalmasına yardımcı olur.
·       Yumurta 1. sınıf ürünler arasından tercih edilirse kasların güçlenmesini ve kas oluşumunu sağlar. Kasların gelişmesine destek verir. Kasların gelişimi için gerekli olan protein içeriği sayesinde vücutta bulunan kas kütlesinin artmasını sağlar. Özellikle spor ile ilgilenenlerin, kas geliştirme sporları yapanların diyetlerinin olmazsa olmazı yumurtalardır.
·       Yumurta göz sağlığını da koruyor. Besleyici olduğu kadar duyu organlarının güçlenmesinde de etkilidir. Gözlerin sağlıklı olmasına ve görmesine büyük oranda fayda sağlamaktadır.
·       Yumurta, vücut direncini arttıran besinlerden birisidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamakta, hastalıklara karşı ciddi direnç kazandırmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bütün bunlar vücudun daha dirençli ve daha dinç olmasını sağlamaktadır.
·       Yumurta kansere karşı savaşan besinlerden birisidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve bedeni beslemesi ile kanser olma riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle de meme kanserine karşı vücudu koruduğu araştırmalara yansımıştır.
·       Kaliteli ve düzenli yumurta tüketimi beyni güçlendirmekte ve beyni korumaktadır. Hafıza problemlerinin oluşma riskini azaltmakta, her yaşta zihin gelişimini ve zihnin sağlıklı olmasını desteklemektedir.
Bütün bu bahsettiğimiz yumurtanın faydaları yumurtanın sağlıklı, organik ve taze olmasıyla doğru orantılıdır. Sipariş vereceğiniz yumurta veya satın alacağınız yumurta ne kadar doğalsa vücudunuza faydası da o oranda olacaktır. Bu yüzden tercih ettiğiniz ve organik, gezen tavuk diye satın adlığınız yumurtaların mutlaka güvenilir satıcılar tarafından satılmasına dikkat etmeniz gerekir.
Sağlıklı bir yumurta tercih ederken öncelikle organik yumurta sertifikalı olmalıdır. Ambalajında bakanlık veya kuruluşların yönetmeliğine uygun olduğunu gösterir işaretler haricinde üretici firmanın adının, üretim ve son tüketim tarihini de yer alması gerekir. İki sertifikalı ürünler, üreticinin organik tarım kurallarına ne kadar bağlı olduğunu daha iyi kanıtlar.
Organik, gezen tavuk yumurtası siparişi verirken ya da satın alırken dikkat edebileceğiniz bir diğer nokta yumurta kodlarıdır. Nisan 2018’de çıkartılan yönetmeliğe göre yumurta üretimi dört kodda toplanmıştır. Buna göre 0 kodu organik yetiştiricilik, 1 kodu açık dolaşıma erişim yetiştiricilik anlamına gelir. 2 kodu kümeste kafessiz yetiştiricilik, 3 kodu ise kafesli yetiştiricilikte kullanılmaktadır. Üzerindeki damgalanan numaranın en başında bu rakamlardan hangisinin bulunduğuna bakabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Yumurta Satın Almanın En Kolay Yolu

Firma olarak güvenli satın al fırsatı ile tercihinize açtığımız yumurtalarımız en kaliteli besin değerlerine sahiptir. İçeriğinde A, D, E vitaminleri başta olmak üzere demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve sodyum gibi vitamini yüksek oranda bulundurur. İnsan vücudundaki fazla yağların yakılmasında etkilidir. Tok tutma özelliği ile diyet programlarında rahatlıkla tercih edilebilir.
Gezen tavuk yumurtalarımız normal yumurtalara nazaran 3 kat daha fazla E vitamini barındırır. 1,5 kat daha fazla A vitamini içeriğine sahiptir. 7 kat daha fazla beta karoten bulundurur, 3 kat daha fazla omega3 içerir ve üçte bir kadar kolesterol bulundurur.
Türkiye’nin ve dünyanın sayılı gastronomi şehirlerinden birisi olan Afyonkarahisar’da satış mağazamızda satışa sunulan gezen tavuk yumurtalarımızı sayfamızda tercihinize açıyoruz. Piyasa koşullarından en uygun yumurta fiyatı ile sahi olabileceğiniz ürünlerimizi hızlı kargo ile kısa sürede adreslerinize gönderiyoruz. Soğutucu torbalarımızla hem siparişlerinizin zarar görmesini hem de taptaze tarafınıza ulaşmasını sağlıyoruz. İhtiyaç duyduğunuz her konuda müşteri desteği servisimizle en iyiye sahip olmanızı sağlıyoruz.Göster