Sultandağı Kirazı 1 Kg - Afyon Sultandağı Kirazı

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • Kazanacağınız Puan: : 5
  • Stok Durumu: : Stokta Yok
  • Fiyat:   16,00 TL

  • Vergiler Dahil: 16,00 TL
  • Satın almak için gerekli puan: 5
  • Bilgilendirme: Cuma & Cumartesi Verilen Siparişler Pazartesi Kargolanır.
  • Gönderim ve Paketleme: Siperişleriniz Strafor Köpük ve Buz Aküsü İle Güvenli Bir Şekilde Gönderilir.

Sultandağı Kirazı Dalından Evinize!
Dalından özenle toplanılan ve özel olarak paketlenen, tamamen doğal Sultandağı kirazını Türkiye'nin her yerine ballipinarmagaza.com ile ulaştırıyoruz.
Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesinde yetiştirilen ve yörede "gılli" ve "karaballı" olarak bilinen kirazlar, kozmetik, ilaç ve gıda sanayisinde kullanılmak üzere Almanya, İngiltere, Belçika, Fransa ile Hollanda gibi Avrupa ülkelerine gönderilmektedir. Sultandağı’nın Dereçine kasabasında 1940 yıllarında başlayan yetiştiricilik 1980’lerden itibaren tamamen ticarete konu olacak şekilde kapama bahçeler şeklinde yapılmaya başlanmıştır. Kullanılan anaçlar ise o bölgelerde BARAZİT olarak isimlendirilen dağlarda kendiliğinden yetişen yabani kirazlardır. Bu anaçların en büyük özelliği yüksek taç yapmasıdır, dolayısıyla kavak ağaçlarıyla aynı boylarda kiraz ağaçları elde edilmiştir. 90’lı yıllarda Sultandağı kirazını İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth'n yediğine dair haberler gazete manşetlerini süsleyince arpa, buğday ve haşhaş ile uğraşan bölge çiftçisi daha çok maddi kazanç ümidiyle nerdeyse bütün tarlarını kiraz bahçelerine dönüştürmeye başlamıştır. Tarlalara yabani vişne ve kirazlar dikilmiş, bölgede en iyi verimi olan kiraz ağaçlarından kalemler alınarak iki sene sonra yarma aşıyla anaçlar aşılanmıştır. İlk başlarda salma sulamayla yapılan sulama, şimdilerde damla sulamayla yapılmaktadır.

Sultandağı kirazı iki yıl önce yapılan çalışmalar sonrasında Tadiki markasını almıştır. Yılda üretilen 40 bin ton kirazın yüzde 60'ı ihraç edilmektedir. Sultandağı'nda 2 bin 500 kiraz üreticisi 22 bin hektarlık alanda kiraz üretimi yapmaktadır. Kiraz ihracatının tek başına %30'unu karşılayan benzersiz bir tada ve değere sahip ülkemizde her ihraç edilen üç kirazdan birisi Tadiki kirazı olarak yurt dışına gitmektedir. Göl ve dağ havası içinde adeta bir klima havası etkisinde yetişen kirazların, aroma ve renk ve koku olarak hiçbir kiraza benzememektedir.
 
 

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

Benzer Ürünler